Školní rok 2023/2024

Celoroční projekt „ZDRAVÉ ČESKO“

 

Noc ve školní družině „Po stopách Rudolfa II“

Děti jako malíři, astrologové, alchymisté a legenda o Golemovi

Malíři – děti sestavily portrét císaře z nejrůznějších kousků ovoce a zeleniny –  dle předlohy italského malíře Arcimbolda.

Astrologové – za pomoci dalekohledů určovaly souhvězdí.

Alchymisté –  míchání elixíru mládí a výroba zlata.

Legenda o Golemovi – děti vysochaly Golema z keramické hlíny.

Na závěr celého programu jsme si užili středověkou hostinu.  Rodičům děkujeme za všechny dobroty, které pro děti připravili.

Závěrečná hra v ŠD

Celoroční projekt „Zdravé Česko“ byl zakončen.  Čtrnáct krajů – čtrnáct stanovišť s úkoly pro daný kraj. Děti sbíraly hroznové víno na jižní Moravě, těžily uhlí v Ostravě, střílely ve Vysočina Aréně, stěhovaly kostel, určovaly ryby vylovené v Rožmberku, navštívily Floru Olomouc, běžely Velkou pardubickou, lovily boty z Baťova kanálu, … Za splněné úkoly děti získaly diplom a sladkou odměnu.

Děkujeme za spolupráci dětem ze školního parlamentu.

 

 

 

 

„Zdravé Česko“ – ovoce

Paní vychovatelky připravily pro děti ve školní družině ovocné odpoledne v rámci celoročního projektu „Zdravé Česko“.

 

 

 

 

 

 

Zdravotnický kroužek

Za svůj aktivní přístup na Zdravotnickém kroužku si děti každoročně zaslouží odměnu. Letos ve formě skákání na trampolínách v Nisa parku Vratislavice.

 

 

 

 

Maskování

Na Zdravotnickém kroužku se také učíme namaskovat zranění. Děti si to moc užily, těšily se příchod rodičů, protož svým dokonalým maskováním je pořádně vylekaly.

Zdravotnický kroužek

Na kroužku se děti učí poskytovat první pomoc. Tak jako každý rok v květnu, tak i letos se konala soutěž MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ. Děti zde mohou předvést, co všechno se během roku naučily.

Letos byla soutěž naplánována na středu 15. 5. 2024 od 8:00 do 15:00 hodin. Na oblastní kolo se přihlásilo celkem 26 týmů ze základních škol a víceletých gymnázií z Jablonce nad Nisou a jeden tým z Liberce.

Děti ze ZŠ Mozartova se umístily: první stupeň ZŠ – 4. a 13. místo
                                 druhý stupeň ZŠ – 6. místo                                                          

Jsem na děti pyšná, protože pro mě budou vždy na prvním místě. Vím totiž, že oni by lidský život dokázaly zachránit.

Mezinárodní den včel

V pondělí 20. 5. 2024 jsme připravily pro děti z 1. C, 2. A, 2. C. Stezku včely medonosné. Děti plnily úkoly na jednotlivých stanovištích, kde získávaly poznatky o včelách, v hravých úkolech luštily tajenku, kterou si zapisovaly do kartiček. Za správné vyluštění tajenky, kterou bylo „VČELAŘSTVÍ“ dostaly děti sladkou odměnu a záložku do knížky.

Sportovní družina

Během měsíce května se 5, 6 oddělení připravovalo na “ PRAŽSKÝ MARATON“. Nominační závody se uskutečnily 7.5.2024 s rekordem 50 okruhů kolem školní družiny. 14.5.2024 se konal závod již naostro. Na atletickém stadionu ZŠ Mozartova se děti důkladně rozcvičily a připravily si občerstvovací stanice. Na 200 m ovále padaly rekordy. Z chlapců zvítězil Jáchym Pavelka s 29 koly a mezi děvčaty zvítězily s 27 koly Kristýna Počtová a Líza Rogozina. 16.5.2024 proběhlo vyhlášení vítězů za 1 až 3 místo v kategorii dívek i chlapců. 5. oddělení 1. místo Kristýna Počtová           2. místo Arina Miróci           3. místo Isabela Černá                        1. místo Jáchym Pavelka           2. místo Adam Holík           3. místo Matouš Kožíšek 6. oddělení 1. místo Líza Rogozina           2. místo Sofie Rogozina           3. místo Viktorka Nguyen a Adéla Kováčová 1. a 2. oddělení závodilo ve štafetovém vytrvalostním běhu družstev.

Zdravé Česko

Projekt „Zdravé Česko“

V rámci celoročního projektu připravily paní vychovatelky pro děti zeleninové odpoledne. Celé dopoledne nakupovaly, krájely a chystaly různé druhy zeleniny.

Děti ochutnaly tradiční druhy zeleniny, ale ochutnaly i to, co doposud neznaly – klíčky, řapíkatý celer, syrovou brokolici. Závěrečnou tečkou byl sladký meloun.

Výtvarná soutěž

Vítězství školní družiny

Výtvarné soutěže vyhlášené Nadačním fondem Severočeská voda se zúčastnilo 141 školních družin.

V pátek 17. května se v čistírně odpadních vod Liberec uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů.

Naše dílko „Toaleta dřez, to vážně není koš“, které jsme do soutěže přihlásili, bylo vybráno mezi nejlepší a zvítězilo.

Za 1. místo děti vyhrály výtvarné potřeby.

Výstava v galerii Porozumění v Rýnovicích

Děti z výtvarných kroužků „Ruce v akci“ a děti ze školní družiny vystavovaly celoroční práce, které vytvořily v rámci projektu „Zdravé Česko“. Děti připravily pro své maminky malé překvapení k jejich svátku. Součástí výstavy byla i kreativní dílnička. Děkujeme za milé setkání na výstavě.

 

 

 

 

Čarodějnice

V úterý 30. 4. vylétli čarodějové a čarodějnice na naší zahradu, aby si připomněli starý lidový zvyk – pálení čarodějnic neboli „Filipojakubskou noc“ a získali letecký průkaz, který potřebuje každá čarodějnice a čaroděj. A tak se na zahradě čarovalo vyrobenými kouzelnými hůlkami, vařilo, létalo na koštěti, strašilo, běhalo a skákalo. Všichni zkoušku úspěšně zvládli a mohou létat dalších sto let.

Ochutnávky z krajů

V celoročním projektu jsme tentokrát zavítali do Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Poznáváme hory, řeky, starobylá města, technické divy, hrady a zámky… Děti si připravily výstavku regionálních výrobků – Olma, Opavia, Kofola … Nejlepší odpoledne bylo ochutnávání – sušenky Opavia, „Štramberské uši“, děti si připravily mléčný banánový koktejl, ochutnaly Olomoucké syrečky z Loštic. Den vody 22. 4. jsme oslavili minerální vodou Ondrášovka, která vyvěrá u osady Ondrášov a také Kofolou z Krnova.

 

 

 

Dárky k zápisu

Jako každý rok, tak i letos děti ze školní družiny vyrobily dárečky pro budoucí prvňáčky. Děti při vyrábění vzpomínaly, co si odnesly za dárek ze svého zápisu do školy. Výsledkem byla radost z toho, jak se jim výrobky povedly, ale ještě více se těší, že jejich dárky radost někomu udělají.

Velikonoční májka „Mozartovka“ na Mírovém náměstí

Po jarních prázdninách se třídy školní družiny proměnily na pracovní dílničky, ve kterých děti vytvářely různé velikonoční dekorace na stůl, závěsy na okno – kuřátka, slepičky, ovečky, věnečky, vajíčka, ptáčky. Výrobky z přírodnin, papíru, vlny si děti odnášely domů.

Naše školní družina se také zapojila do zdobení májky na Mírovém náměstí v rámci Velikonočních slavností.

 

 

 

Únorový týden ve školní družině

„O lese a zvířátkách“

Hráli jsme si na stopaře, vyhledávali jsme, čím se zvířata živí, kde bydlí, kde berou v zimě potravu.

Dvě třídy se vydaly na výpravu ke krmelci. Děti se rozdělily do skupin, zařazovaly správné stopy zvířat k písmenkům a zapisovaly do tajenky. Prázdný krmelec jsme naplnili dobrotami pro zvířátka.

Ostatní třídy si hru se stopami zvířat zahrály na zahradě školní družiny.

Na všechny úspěšné luštitele čekal diplom a sladká odměna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okurkové odpoledne

V rámci celoročního projektu „Zdravé Česko“ jsme navštívili Znojmo. Poznávali jsme tradiční znojemskou pochutinu okurku. Děti řešily, co jsou hadovky, rychlokvašky, nakládačky. Jak se okurky pěstují.

Každý si svoji sklenici „zavařil“, vysvětlili jsme si postup a poznali ingredience, které se k nakládání okurek používají.

Pak už děti s velkým elánem loupaly, krájely, strouhaly okurky a připravily si okurkový salát, který vyhrál nad ochutnávkou nakládaných okurek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sportovní sedmiboj ve školní družině

25. 1. a 1. 2. 2024 

V rámci celoročního projektu „Zdravé Česko“ proběhlo v naší školní družině sportovní odpoledne. Na sedmiboj se děti pilně připravovaly, trénovaly na horolezecké stěně, přeskoky švihadla, trojskok, sedy – lehy, hod na cíl, hod medicinbalem a netradiční běh školou. Snaha a touha porovnat své síly a dovednosti byla veliká. Děti daly do sportovního výkonu co nejvíce energie, nadšení i touhu zvítězit. Sedmiboj se vydařil, slavnostní vyhlášení bylo bouřlivé, plné potlesku a skandování. Za snahu dostali všichni účastníci diplomy a vítězové obdrželi medaile a drobné odměny.    

Děkujeme za pomoc na stanovištích dětem ze školního parlamentu:

Barbora Adamová, Klára Kimáková, Viktorie Martínková, Liliana Hauznerová, Eliška Plecitá, Kateřina Jahodová, Zoe Václavíková, Beata Eklová, Nela Šedivá, Petra Čápová, Kateřina Jiroušová, Yevheniia Hulpa

 

Advent ve školní družině

Doba předvánoční je jedním z nejhezčích období v roce. Adventní čas ve školní družině byl plný příprav, vyrábění a těšení se na Ježíška. Děti si vybarvovaly a otvíraly adventní kalendáře, užily si také školní adventní kalendář. Připomněli jsme si tradiční svátky – sv. Barboru, sv. Mikuláše s čertovskými radovánkami, sv. Lucii.

Ve třídách i ve výtvarných kroužcích paní vychovatelky s dětmi vyrobily mnoho krásných dekorací, ozdob, přáníček, dárků na školní slavnost a přáníčka pro nemocnici.

Pak přišel ten očekávaný den – vánoční besídka. Dopis od Ježíška z Božího Daru, zpívání koled, pouštění lodiček, krájení jablíčka, zapalování „Františka“, házení bačkorou, ochutnávka cukroví, vánoční čaj a velká radost z dárků.

Všem přejeme hodně zdraví a štěstí v roce 2024.

                                                                                                                     Vychovatelky školní družiny

Den otevřených dveří

Dne 23. 11. 2023 proběhla v naší družině akce „ Den otevřených dveří “

V tento den byly prostory družiny volně přístupné rodičům, sourozencům, prarodičům, tetám a strýcům, prostě těm, kteří si na své dítě udělali v tento den čas.

Rodiče si prohlédli nejen výstavu podzimních prací, ale i ukázky vánočního vyrábění, které děti tvoří v rámci zájmových činností a výtvarných kroužků.

Děti ukázaly hry, hračky, stavebnice a rodiče se aktivně zapojili do společného hraní, skládání puzzlí nebo do kreativního tvoření s keramickou hlínou. Rodiče prolistovali cestovní deníky, které vznikají v rámci celoročního projektu „ Zdravé Česko“. Se zájmem pročítali dopisy pro Ježíška, které budeme posílat na Boží Dar.

Děti nabídly rodičům kávu, čaj z naší „ kavárny“ a ochutnali upečené dobroty.

Děkujeme rodičům za velkou účast a milé setkání.

Duchové a strašidla na Mozartovce

3. 11. 2023

Děti z 1. – 3. tříd a celé školní družiny projevily velkou porci odvahy, když prošly po setmění školou, která se proměnila k nepoznání. Na třinácti stanovištích, kde plnily halloweenské úkoly, potkaly spoustu duchů, strašidel, netopýrů, dýní, pavučin a pavouků. Děti byly za svou statečnost v cíli odměněny sladkostmi, diplomem a světýlkem na cestu domů.

Děkujeme všem dospělákům, parlamenťákům, fotografovi i sponzorům z řad rodičů, kteří se na akci podíleli.

                                                                                                                           Vychovatelky školní družiny

Jmenný seznam sponzorů       

Bramboriáda

Bramboriáda ve školní družině 18. – 19. 10. 2023

V minulém týdnu proběhla v celé naší školní družině projektová – bramborová odpoledne.

Středeční krásné počasí si děti užily na zahradě, kde procházely stanoviště s různými bramborovými úkoly – zahrály si bramborový minigolf, vykopávaly brambory, běhaly bramborovou štafetu, slalom s bramborou, celá skupina přemisťovala brambory z pytle do košíku a zahrály si také na oráče.

Ve čtvrtek jsme pokračovali v bramborovém vyrábění, z brambor jsme si vyrobili tiskátka. V odděleních děti tiskly pavouky, netopýry, lístečky, dýně a dokonce i jeleny. Velkou zábavu si děti užily při vyrábění skřítků pana Brambory a paní Brambůrkové nebo při dramatizaci bramborových říkadel.

Děti se také dozvěděly, že brambory mohou být červené, fialové nebo bílé, ale chutnají stejně. Už také vědí, jak se brambory pěstují a obsahují škrob. Uvařený škrob jsme použili na výrobu duchů.

Příjemnou tečkou za celým programem byly ochutnávky, brambory na loupačku, pečené brambory a také chipsy.

 

 

 

 

 

Vítání nových prvňáčků

V úterý 26. 9. 2023 proběhla na zahradě školní družiny tradiční akce „ Vítání nových prvňáčků “. Vychovatelky připravily pro děti soutěže, které zahájily celoroční projekt „ Zdravé Česko“. Děti si vyrobily čelenky, oblékly se do barev trikolóry a plnily úkoly na stanovištích, kde nám pomáhaly děti z Parlamentu