SEDMIHORKY – EKOPROGRAMY S PŘESPÁVÁNÍM 2.A

Akce 2.A

SEDMIHORKY – EKOPROGRAMY S PŘESPÁVÁNÍM

V první polovině května naše třída 2.A prožila v Sedmihorkách ve Středisku ekologické výchovy Český ráj skvělé 2 dny plné objevování, poznávání , tvoření a radosti ze společných zážitků. I když předpověď počasí nebyla příznivá, nakonec jsme měli velké štěstí a všechny tři ekoprogramy jsme mohli téměř celé absolvovat v přírodě. Skvěle jsme zvládli i přespávání v krásné místnosti ekocentra na karimatkách ve spacácích.

V prvním dopoledním programu s názvem „ Vlnění“  se žáci seznámili s chovem ovcí a jeho historií i významem  pro člověka. Ovečky mohli hladit a krmit. Paní lektorka představila nástroje potřebné pro péči o stádo, ukázala nám ovčí rouno a popsala, jak se stříhá a zpracovává ovčí vlna. V další části programu si žáci mohli vyzkoušet česání vlny a pomocí plstící jehly si suchým plstěním vytvořili z vlny krásné dárečky. Po úklidu pracovního místa jsme se rozloučili a před obědem si všichni užili společné hry na dětském hřišti.

Po výborném obědě a krátkém odpočinku jsme se vydali na louku u lesa, kde se uskutečnil druhý program s názvem „Motýlí kouzla“. V krátkém divadelním představení paní lektorka seznámila žáky s jednotlivými vývojovými stádii motýla. Během několika her si žáci na vlastní kůži zažili, jak nebezpečný je život housenky a pomocí speciálních brýlí si prohlédli okolní svět očima motýlů. Krásným dárkem byly omalovánky několika druhů motýlů, které všichni později ve škole s nadšením vybarvovali.

Po programu nás čekala ovocná svačina a opět hra na hřišti, kde se naši druháci spřátelili s dětmi z jiné třídy i jiné školy. Řízek k večeři byl báječnou odměnou po náročném dni a na čerstvém vzduchu všem velmi chutnalo. Večerní déšť nás vyhnal do budovy, kde si skupinky kamarádů hrály hry a sdílely své nezapomenutelné zážitky. Usínání v nezvyklém prostředí bylo pro některé z nás obtížnější, ale únava po celodenním bádání nakonec všechny přemohla.

Ráno jsme si balili spacáky a věci, což bylo pro některé žáky také velké dobrodružství. 😊Po bohaté snídani s bonusem výborného perníku jsme se vrátili do budovy, kde pan lektor zahájil poslední program. Žáci poznávali a zkoumali nerosty a horniny, dozvídali se o jejich vzniku a významu, vymýšleli jim názvy a poslepu se snažili poznat „svůj“ kámen. Druhá část programu byla velmi dobrodružná. Žáci pátrali na cestě u lesa po vzácných kamenech, pan lektor jim trpělivě pomáhal vydolovat nálezy a bylo těžké malé badatele dostat zpět. Na závěr jsme s nadšením navštívili brusírnu kamenů, kde jsme mohli přímo pozorovat rozříznutí achátu a seznámit se s přístroji, které dále kameny brousí a leští. Každý si mohl nechat nejen své nálezy, ale ještě jsme si všichni vybrali jako dárek velmi krásný achát.

Autobus již čekal, až si naložíme věci, rozloučíme se s nádherným místem a vyrazíme zpět ke škole a domovům. Pobyt s Sedmihorkách byl pro žáky přínosný nejen velkým množstvím nových informací a dovedností, ale také zkouškou, jak badatelé zvládnout sbalit své věci bez pomoci rodičů nebo překonat své obavy. Zároveň se naši druháci sblížili mimo školní prostředí, užili si báječnou atmosféru  a odnesli si krásné společné zážitky, na které budou rádi vzpomínat.

Mgr. Markéta Veselá

Datum vložení: 22. 5. 2026 12:29
Datum poslední aktualizace: 22. 5. 2026 12:30
Autor: Správce Webu